کد مطلب: 315 | تاریخ مطلب: 05/12/1396
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

تاریخچه

تاریخچه

بسمه تعالی

والذین جاهدو فینا لنهدینهم سبلنا

پس از برگزاری رفراندوم فرمایشی روز 6 بهمن 1341 برای به اصطلاح انقلاب سفید شاه و جریان حذف قسم به قرآن مجید در ارتش و مجلس شورای ملی ، حضرت امام خمینی خطر اسلام ستیزی شاه را برای مراجع عظام حوزه علمیه تشریح کردند و سپس پیامی توسط شاگردانشان برای علمای استانها و شهرها در سراسر ایران فرستادند و از آنها خواستند که در محرم سال 1342 شمسی پرده از چهره ضد اسلامی رژیم شاه بردارند و حقایق را برای مردم آشکار کنند.

حضرت امام خمینی در عصر عاشورای همان سال یعنی 13 خرداد1342، در مدرسه فیضیه سخنرانی بسیار مهم و اثرگذاری را در میان انبوه جمعیت ایراد کردند و در آن سخنرانی تمام مصیبت ها را ناشی از وابستگی شاه و رژیمش به اسرائیل بیان کردند و فرمودند :

 ... اسرائیل نمی خواهد در این مملکت دانشمند باشد ، اسرائیل نمی خواهد در این مملکت قرآن باشد ، اسرائیل نمی خواهد در این مملکت علمای دین باشند ...

... امروز به من اطلاع دادند که بعضی از اهل منبر را برده اند در سازمان امنیت و گفته اند شما سه چیز را کار نداشته باشید ، دیگر هر چه می خواهید بگویید ، یکی شاه را کار نداشته باشید ، یکی اسرائیل را کار نداشته باشید ، یکی هم نگویید دین در خطر است. خوب، اگر این سه تا امر را ما کنار بگذاریم ، دیگر چه بگوییم؟! ما هر چه گرفتاری داریم از این سه تا است ...(صحیفه امام ج1 ص243)

 . دو روز بعد یعنی 15 خرداد 1342 به دستور شاه ، حضرت امام را دستگیر و به زندان انداختند.

خبر دستگیری حضرت امام ساعت 7 صبح از رادیو پخش شد و  شایع گردید رژیم شاه امام خمینی را به جرم اخلال در امنیت کشور اعدام خواهد کرد،  موج جمعیت در شهرهای مختلف و برخی روستاها به کوچه و خیابانها سرازیر شد و با فریاد : یا مرگ    یا خمینی  از مراجع تقلید به خصوص امام خمینی حمایت کردند ولی مردم با ستونهایی از تانک و مسلسل و نیروهای نظامی گارد شاهنشاهی مواجه و قیام مردم به خاک و خون کشیده شد و آن روز تعداد شهدا را تا 15 هزار نفر برآورد کردند. بعد از 15 خرداد و پس از این حمایت مردمی ، علمای حوزه علمیه قم و شهرهای سراسر کشور و بخصوص مراجع تقلید برای دفاع از امام خمینی به تهران آمدند و متحصن شدند از حوزه نجف اشرف هم مراجع از جمله آیت ا... حکیم پیام هایی برای شاه فرستادند. شاه مجبور شد امام را در فروردین سال 1343 آزاد و به قم برگرداند.

تبعید امام به ترکیه و نجف :

اوایل آبان سال 1343 حضرت امام خمینی از تصویب قانون کاپیتولاسیون و مصونیت قضایی نظامیان و کارکنان آمریکایی در مجلس شورای ملی شاه با خبر شدند و مراجع تقلید را از توطئه جدید رژیم مزدور شاه مطلع کردند. به دنبال روشنگری امام، حوزه علمیه قم تعطیل و یکپارچه به این اقدام شاه اعتراض کردند و حضرت امام سخنرانی بسیار مهم ، حیاتی و آتشینی را علیه رژیم و مصوبه مجلس شاه ایراد کردند و آن عبارت معروف را فرمودند:

... با کامل وقاحت گذراندند، دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگهای آمریکا پست تر کردند.اگر چناچنچه کسی آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست میکنند ، و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد ، مرجع ایران را زیر بگیرد ، بزرگتر مقام را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد! چرا؟ برای اینکه می خواستند وام بگیرند از آمریکا ! .... (صحیفه امام ج1 ص416)

بعد از این سخنرانی ، حضرت امام را دستگیر و به ترکیه تبعید کردند و پس از دو ماه فرزند برومند امام آیت ا.. حاج سید مصطفی خمینی هم دستگیر و به ترکیه تبعید شدند .

به دنبال تبعید امام موج اعتراض از سوی علما ، مراجع ، سیاسیون ، دانشگاهیان و دانشجویان و اقشار مختلف مردم در داخل و خارج کشور و سازمانهای بین المللی علیه رژیم شاه و ترکیه برپاشد.

رژیم ترکیه بعد از 11 ماه در اثر فشار افکار عمومی و اعتراضهای مسلمانان و مجامع بین المللی رسما به شاه اعلام کرد که از نگهداری امام در ترکیه معذور است ،  رژیم شاه بالاجبار می بایست حضرت امام را از ترکیه به جای دیگری منتقل می کرد.

چرا عراق و نجف اشرف تبعیدگاه امام شد؟

1- چون رابطه دو کشور ایران و عراق قطع بود و مردم نمی توانستند به عراق سفر کنند و رهبرشان را ببینند.

2- حوزه علمیه نجف اشرف به شدت سنتی و ساواک شاه در آن نفوذ داشت و طرفداران رژیم شاه زیاد بودند.

3- کارشناسان رژیم شاه گفته بودند حوزه علمیه و مراجع قم از نظر علمی پائین تر از علمای حوزه نجف اشرف هستند،  بر این اساس تصور می کردند امام در نجف اشرف، هم از نظر سیاسی و مبارزه و هم از نظر علمی منزوی خواهد شد.

ولی با تبعید امام به نجف  نقشه های شوم رژیم شاه نقش بر آب شد ، درس امام در نجف اشرف از معتبر ترین درسها شد و فارغ التحصیلان و مجتهدان حوزه علمیه نجف در کلاس درس خارج امام حاضر شدند و اعتراف کردند که مقام علمی امام از علمای نجف اشرف برتر و یا هم سطح آنان است و از نظر مبارزه و مسائل سیاسی هم امام توانستند با ایران و سراسر جهان اسلام ارتباط برقرار کرده و مقدمات سرنگونی رژیم شاه را فراهم کنند.

  

ورود امام به عراق :

 

روز 13 مهر ماه سال 1344 حضرت امام و فرزند بزرگ ایشان آیت ا...  شهید حاج سید مصطفی خمینی وارد بغداد وکاظمین شدند و مدت 10 روز در کاظمین و سامرا و کربلا به زیارت ائمه اطهار پرداختند . در این مدت برای امام منزلی کوچک به مساحت 115 متر مربع را برای سکونت ایشان اجاره کردند و در کنار آن، منزل دیگری با مساحت 62 متر مربع به عنوان دفتر کار و مراجعات مردمی امام اجاره شد.

. انتهای پیام /*
 

یادداشت

حدیث هفته

حدیث هفته

حدیث هفته

و ما باید خودمان را مواظبت کنیم، باید مجاهده بکنیم خودمان را، باید حساب خودمان را خودمان بکشیم، قبل از اینکه آنجا حساب از ما بکشند، خودتان حسابتان را بکشید، قبل از اینکه حسابگرها حساب شما را بکشند.