کد مطلب: 1366 | تاریخ مطلب: 20/11/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ش؛

۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ش؛

۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ش؛

ملاقات دسته ای از نیروی هوایی شاهنشاهی ایران با نام همافران با امام خمینی(س)؛

۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ش؛

ملاقات دسته‌ای از نیروی هوایی شاهنشاهی ایران با نام همافران با امام خمینی(س)؛

بسیاری از همافران در ایالات متحده آمریکا دوره‌های تخصصی مانند الکترونیک، مکانیک و ... دیده بودند و در رده‌های غیررزمی نیروی هوایی فعالیت داشتند. همافران در ارتش به مراتب بالا نمی‌رسیدند و همین سبب نارضایتی آنها شده بود. بسیاری از همافران، پیش از ورود امام خمینی به ایران، به انقلاب پیوسته بودند و حتی برخی به دیدار امام خمینی در نوفل‌لوشاتو رفتند که البته پس از بازگشت به ایران، بازداشت و تبعید شدند.

در ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ش همافران و تعدادی از نیروهای نظامی دیگر با لباس شخصی به مدرسه علوی رفتند. در آنجا لباس نظامی پوشیده و سرود و رژه را تمرین کردند. پس از آمادگی، با کنترل شدید، به پیش امام خمینی رفتند و پس از انجام رژه و خواندن سرود، قطعنامه‌ای در اطاعت از امام خمینی(س)، از طرف همافران و توسط یک سرباز نیروی هوایی خوانده شد. پس از آن امام خمینی برای نیروها سخنرانی کرد. با پایان ملاقات، همافران به مدرسه رفاه بازگشته، لباس خود را عوض کردند تا شناخته نشوند.

در این ملاقات به جهت تهدیداتی که برای همافران وجود داشت، افرادی برای حفاظت تعیین شدند و از هرگونه عکسبرداری جلوگیری کردند. با این‌حال به حسین پرتوی عکاس روزنامه کیهان اجازه داده شد از پشت سر نیروها عکس بگیرد تا چهره همافران مشخص نباشد.

خبر دیدار همافران با امام خمینی در روزنامه‌هایی که عصر منتشر می‌شدند، بازتاب یافت زروزنامه کیهان عکسی از دیدار نظامیان با امام خمینی را چاپ کرد. محققان معتقدند این اعلام وفاداری نظامیان به امام خمینی پیش از پیروزی انقلاب، ضربه سختی برای ارتش بوده استز این ملاقات توسط بختیار، نخست‌وزیر شاه و همچنین ستاد ارتش، تکذیب شد.

امام خمینی در ملاقات همافران فرمودند: درود بر شما که قدر نعمت خدا را دانستید و به دامن قرآن پیوستید. ما صلاح شما را می‌خواهیم. ما می‌خواهیم که شماها آزاد باشید. ما می‌خواهیم که مملکت را شما مستقل کنید. ما می‌خواهیم... دست اجانب کوتاه باشد.

روز ۱۹ بهمن در جمهوری اسلامی ایران به جهت این واقعه تاریخی به‌عنوان روز نیروی هوایی ارتش شناخته شده است.

. انتهای پیام /*
 

یادداشت

به مناسبت شهادت شهید مصطفی چمران

به مناسبت شهادت شهید مصطفی چمران

هنر آن است که بی‏ هیاهوهای سیاسی و خودنمایی های شیطانی برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی‏، و این هنر مردان خداست. قسمتی از پیامی به مناسبت شهادت شهید بزرگوار مصطفی چمران

حدیث هفته

حدیث هفته

حدیث هفته

و ما باید خودمان را مواظبت کنیم، باید مجاهده بکنیم خودمان را، باید حساب خودمان را خودمان بکشیم، قبل از اینکه آنجا حساب از ما بکشند، خودتان حسابتان را بکشید، قبل از اینکه حسابگرها حساب شما را بکشند.